Subscribe for 17¢ / day
chs boys track

Garrett Krumland launches the shot put Friday afternoon during the Pat Murphy Invitational held in Fremont. 

Courtesy Evan Nordstrom

FREMONT – Nick Stoeckle won a pair of events to lead Columbus High on Friday at Fremont High School’s Pat Murphy Invitational.

Stoeckle won the 110-meter hurdles in 15.05 and also the 300-meter hurdles in 40.72. The Discoverers finished fourth with 44 points.

Lincoln Southwest won the meet with 165 points. Fremont was runner-up with 156. Millard North was third with 75 while the Discovers had 44.

David Arcos of Colubmus was third in the high jump. He went 6-0. Teammate Noah Stoeckle was third in the triple jump (41-8 ½).

“My PR (personal record) is 42-4 ½ from last year and I’m still trying to get to that,” the sophomore said.

Stoeckle said he enjoys competing in Fremont.

“The track is really nice and it is a little softer than what we have at (Pawnee Park) in Columbus,” he said. “I like coming here.”

Stoeckle said his goal is to be around 44 feet by the end of the year.

“I hope to make it to state,” he said.

Stoeckle said the Discoverers are making progress.

“I think we’re doing a lot better that we have all year,” he said. “These last few weeks we’ve kind of struggled, but this week we’ve been doing really well. You can kind of see that at this meet.”

Garrett Krumland of Colubmus was fourth in the shot put (48-11) and the discus (150-10). The Discoverers also took sixth in both the 3,200- and 1,600-meter relays.

Team Scores -- Lincoln Southwest 165, Fremont 156, Millard North 75, Columbus 44, Millard South 35, Norfolk 31, Lincoln Southeast 21.

Event Winners, FHS and Columbus Placers

Pole Vault -- 1. Jake Sellon, FHS, 16-0 (new meet record). 4. Cody Fielder, FHS, 12-6.

Triple Jump -- 1. Jesse Lewis, LSW, 44-11 1/2. 3. Noah Stoeckle, C, 41-8 1/2. 4. Blake Petersen, C, 40-11 1/4.

Long Jump -- 1. Jacob Losole, MN, 22-1 1/4. 3. Austin Everitt, FHS, 21-4 1/4.

High Jump -- 1. Blake Van Ert, LSW, 6-2. 2. Ross McMahon, FHS, 6-2. 3. David Arcos, C, 6-0. 5. (tie) Trevor Synovec, FHS, 5-8. Michael Anderson, LSE, 5-8. Jesse Lewis, LSW, 5-8.

Shot Put -- 1. Kevin Shubert, MN, 55-11. 2. Bergan Hofer, FHS, 52-11 1/2. 4. Garrett Krumland, C, 48-11. 6. Spencer Fitz, FHS, 48-2.

Discus -- 1. Drew Mertz, MN, 173-5. 3. Keegan Menning, FHS, 155-7. 4. Krumland, C, 150-10.

3,200-Meter Relay -- 1. Fremont (Matthew Klein, Ben Schulz, Reed Johannsen, Jose Gonzalez), 8:28.08. 6. Columbus (Lucas Miller, Isaiah Hoard, Alex Rodriguez, Axel Leon), 9:03.21.

110-Meter Hurdles -- 1. Nick Stoeckle, C, 15.05. 2. Tristan Novak, FHS, 15.19.

100 Meters -- 1. Jacob Losole, MN, 11.20.

200 Meters -- 1. Lucas Arps, FHS, 22.28.

400 Meters -- 1. Lucas Arps, FHS, 51.59. 2. Wes Ferguson, FHS, 51.72. 3. Caelin Reeh, FHS, 52.57.

800 Meters -- 1. Wes Ferguson, FHS, 2:01.38. 4. Ben Schulz, FHS, 2:05.78

1,600 Meters -- 1. Jose Gonzalez, FHS, 4:29.67. 5. Edmund England, FHS, 4:45.09.

3,200 Meters -- 1. Luke Nolley, LSW, 9:47.95. 2. CJ Martinez, FHS, 9:53.16. 5. Jayden Kumm, FHS, 10:34.37.

300-Meter Hurdles -- 1. Nick Stoeckle, C, 40.72. 2. Tristan Novak, FHS, 42.40. 5. Austin Everitt, FHS, 43.37.

400-Meter Relay -- 1. Millard North, 43.65. 5. Fremont (Daniel Godoy, Nate Grimm, Zane Klein, Ty Sookram), 45.88.

1,600-Meter Relay -- 1. Fremont (Wes Ferguson, Jose Gonzalez, Ross McMahon, Lucas Arps), 3:31.05. 6. Columbus (David Arcos, Santiago Ramirez, Axel Leon, Curtis Briggs), 3:46.99.

0
0
0
0
0

Load comments