{{featured_button_text}}
Aquinas Masonic Band

Students from David City Aquinas were members of the Masonic All-Star Marching Band at UNK earlier this month. Pictured in first row from left, Libby Aschoff and Lily Plasek.

Second row, from left, are Darin Hall, Anthony Scribner and Jude Yindrick.

Aquinas students participate in Masonic All-Star Marching Band 

LINCOLN -- Five David City Aquinas Catholic High School students were among 259 high school students from across Nebraska who participated in the 25th Annual Masonic All-Star Marching Band, which performed June 1 during Shrine Bowl festivities in Kearney.

Participating were: Libby Aschoff, daughter of Greg and Lori Aschoff; Darin Hall, son of Damon Hall and Jami Hall; Jude Yindrick, son of Bill and Melissa Yindrick; Lily Plasek, daughter of James and Tara Sue Plasek; Anthony Scribner, son of Bill and Aimee Scribner.

The band members devoted four days of intense practice starting May 28, to learn the music, marching steps and field formations. The band gave their first public performance with a concert at Harmon Park on May 31. The band led the Shrine Bowl Parade down Kearney’s Central and 1st Avenue on Saturday morning, June 1, and it also performed the pre-game National Anthem and during half-time of the 61st Annual Shrine Bowl football game at Ron and Carol Cope Stadium, at UNK. The members also enjoyed evening activities consisting of a night of free time and music on the football field, bowling at the Big Apple Fun Center and a dance.

Students earn medals for ACT scores

SHELBY -- On March 1 of the current school year, each conference school submits a list of senior class students (or year four of high school) who qualify for academic recognition based on their highest recorded ACT score on file with the school, to the conference president. Crossroads Conference has announced the following area students as Academic All-Conference Selections: East Butler – Levi Belew, gold; Erin Barta, silver; Lucas Morgan, silver, Morgan Osmera, silver; Corden Novotny, bronze; Miranda Spatz, bronze; Shelby-Rising City – Brenna Houdersheldt, gold; Nick Vavricek, silver; Jacob Willis, silver; Jenna Nekl, silver; Dylan Voss, silver; Jaydon Pavel, bronze; Curtis Micek, bronze; Max Hoatson, bronze; Mason Schleis, bronze.

Medals corresponded to the tier of qualification based on the submitted ACT score: First team (gold) for students who score 30+; second team (silver) for students who score 27-29; third team (bronze) for students who score 24-26.

SRC releases honor roll

SHELBY -- Shelby-Rising City Public Schools recently announced honor rolls for the second semester of the 2018-19 academic year. Students on the Honor Roll of Excellence are: Seniors – Sierra Harrison, Jamie Hopwood, Brenna Houdersheldt, Madison Husmann, Jenna Nekl; Juniors – Clare Kohl, Alison Nekl, Jett Pinneo, Kamryn Pokorney, Jayce Vrbka; Sophomores – Jese Gutierrez, Madelyn Hopwood, Kira Pavlik, Colin Wingard; Freshmen – Jordana Nekl; Eighth grade – Alexa Carter, Payton Sliva; Seventh grade – Rylie Carter, Luke Curry, Alexandra J. Larmon, Ava R. Larmon, Aubree Siffring, Aiden Zimmerman; Sixth grade – Isabelle Arguello, Nicole Martensen, Taya Pinneo, Dalton Pokorney.

Students on the Honor Roll are: Seniors – Austin Coffin, Max Hoatson, Madison O’Dell, Mason Schleis, Nicholas Vavricek, Alex Veburg, Megan Way, Wyatt Whitmore, Jacob Willis; Juniors – Julia E. Augustin, Bailey Belt, Alyssa Blohm, Riley Eller, Hope Frazier, Antonio Lopez, Victoria Perry, Oscar Ruvalcaba; Sophomores – Haley Hanak, Mick Hoatson, Hunter Long, Bannor J. Murray, Ceagen Watts; Freshmen – Destiny Armagost, Emily Augustin, Grady Belt, Kera Denbo, Wendy Godejohn, Zoe Kuhnel, Carissa Schoenrock, Laura Velasco, Fischer White, Hunter White, Emily Willis, Cassandra Ziemba; Eighth grade – Angel L. Barnes, Cristina Espinoza Ramirez, Taryn M. Fischbach, Carissa Jasper, Jenna C. Logan, Tanner Nekl, Jaimee Paddock, Jenna Potter, Aurora Slusarski, Gustavo J. Vallejo; Seventh grade – Gavin Ohnemus, Kaylei Perry, Cain J. Schmoll, Leyton Voss, Isaac Whitmore; Sixth grade – Christine K. Czarnick, Karmen Karpisek, Katelyn Nekl, Trinity J. Prokupek, Emma Svoboda, Tylee Truska, Collin Vrbka, Clare Willis.

You have free articles remaining.

Become a Member

DCHS announces honor rolls, perfect attendance

David City High School has announced students on the Honor Roll, Honorable Mention and earning Perfect Attendance. Students on the Honor Roll are: Seniors - Olivia Bell, Evelyn Carreto, Josie Cudaback, William Danielson, Allison Daro, Morgan Eickmeier, Ebani Filbert, Robert Graybill, Riley Hlavac, Colton Ibsgaard, Julia Morales, Laurel Ockander, Carter Ossian, Ashley Roemmich, Sidney Soukup, Macy Svoboda, Kathryn Tresler, Desiree Vavra; Juniors - Spencer Allen, Hunter Betzen, Clayton Denker, Ethan Dietrich, Wayne Moore, Brittney Palik, Anthony Scribner, Madison Soukup, Daphne Vizcarra-Navarro, Amber Voboril; Sophomores - Payton Andel, Maya Couch, Samantha Eaton, Clayton Harris, Shelby Hein, Keyan Helgoth, Zoe Kastl, Cavan Navrkal, Lauren Vandenberg, Dylan Vodicka, Brooke Windedahl; Freshmen - Darwin Arcos, Neely Behrns, Jerrianne Cudaback, Maci Dion, Lili Eickmeier, Grace Farmer, Emily Glodowski, Emily Johnson, Jack McKay, Jordan Palik, Jaley Schultz, Brenna Windedahl, Alysha Yellowbird Steele; Eighth grade - Barrett Andel, Jazmen Birkel, Sidnee Busch, Angel Carias, Avery Couch, Caden Denker, Savannah Gregory, Kaydense Hansen, Wesley Johns, Jennifer Juan Tomas, Courtlyn Keeling, Mikah Mittleider, Ava Neujahr, Valori Olson, Ava Schlotfeld, Carly Schmid, Braxton Small, Cadence Smaus, Natalie Summers, Keetyn Valentine, Lillian Wielgus, Cassidy Wieser; Seventh grade - Ella Brokaw, Brock Dubbs, Grace Eickmeier, Brayden Johnson, Braxten Osantowski, Kaitlyn Palik, Logan Ratkovec, Kyra Smith, Jonathan Sosa-Palencia, Zoii-Jade Swantek, Alexander Thoendel, Chloe Zegers.

Students receiving Honorable Mention are: Seniors - Preston Beringer, Francisco Dancer, Kali Egr, Justin Escamilla, Rachael Janak, Elena Juan Tomas, Madisen Paulson, Allison Ramos, Nicholas Ruth, Cody Sabata, Noah Styskal; Juniors - Hunter Behrns, Kirsten Bell, Skylar Busch, Neleigh Kovar, Madison Masek, Ivy Joe Miller, Riley Paseka, Chase Romshek; Sophomores - Kaitlyn Belt, Natalie Blum, Natelya Gibbs, Tyler Graybill, David Maxwell, Jasmyne McDonald-Gebert, Abby Nelson, Alexa Pflum, Rachel Roemmich; Freshmen - Seth Golden, Lydia Ockander, Breanna Slonecker; Eighth grade - McKenna Pavel, Dominic Prothman, Reese Soukup, Ashley Villalba Pena; Seventh grade - Carolina Dancer, Garrett Didier, Jason Escamilla, Hannah Gillett, Rosie Juan Tomas, Keaton Kloke, Cassandra Maxwell, Tristan Schmit, Joseph Scribner, Malaki Swantek, Jazmine Wielgus.

Students with perfect attendance (* asterisk indicates full year with no absences) are: Juniors - Spencer Allen*, Ethan Dietrich*; Sophomores - Olivia Egwuatu*; Freshmen - Jerrianne Cudaback*, Breanna Slonecker; Eighth grade - Angel Carias, Ava Neujahr; Seventh grade - Ella Brokaw, Braxten Osantowski*.

Aquinas honors for second semester

Aquinas High School has announced students earning honors for the second semester of the 2018-19 academic year. Students on the Honor Roll are: Seniors - Dulcie Archuleta, Morgan Birkel, Valerie Bohuslavsky, Vanessa Bohuslavsky, Kathryn Brezina, Zachary Chromy, Emily Dalton, Matthew Duke, Alexandria Frasher, Josina Hain, Nolan Hartman, Loren Hoelscher, Nya Jakub, Faith Kozisek, Jadyn Krafka, Andrew Lyons, Sierra Meysenburg, Hannah Moravec, Tad Naiberk, Suzanne Oborny, Audra Pflum, Creighton Redler, Joseph Reimers, Elias Reiter, Kloeresa Ruth, Hayden Schawang, Ivy Schmid, Larissa Sellers, Bridget Sisco, Katherine Slama. Daniel Stara, Breanna Stouffer, Micaiah Vrbka, Jill Witter, Zachary Zavodny; Juniors - Elizabeth Aschoff, Justine Beringer, Maria Buresh, Isabel Coufal, Collin Hain, Isabella Hilger, Macy Kobza, Sean Kovar, Darian Krenk, Morgan Littlefield, Alexander Lyons, Wyatt Moravec, Gabrielle Oborny, Zachary Pandorf, Lily Plasek, Maria Pytlik, Allison Rerucha, Jayci Roh, Travis Roh, Jadyn Siroky, Braden Smith, Macey Thege, Katie Thompson , Kylee Thompson; Sophomores - Nolan Albracht, Kolby Baer, Russell Brezina, Rylan Chromy, John Dalton, Payton Davis, Jonathan Duke, Bethany Emswiler, Alli Hartman, Madisen Jelinek, Keegan Lavicky, Kaylee Miller, Macyn Moravec, Julia Nemec, Ruth Plasek, Emma Sellers, Benjamin Shonka, Jacob Witter, Zachary Zitek; Freshmen - Michael Andel, Trista Birkel, Meredith Dalton, Xavier Fiala, Benjamin Lyons, Ella Moravec, Aubrey Novacek, Jaxon Ondracek, John Prochaska, Grace Reiter, Gracyn Wollmer, Hailey Woolsey, Hannah Woolsey.

High school students earning Honorable Mention are: Seniors - Jacob Cech, Miles Eggleston, Laura Eickmeier, Jaryed Fountain, Logan Helgoth, Jack Jakub, Reilly Kahler, Simon Krenk, Lindsey Nickolite, Natalie Semin, Luke Stara, Sydni Sylvester; Juniors - Owen Schramm, Kaley Steager; Sophomores - Nathan Albracht, Brian Cech, Jade Feuerborn, Tylen Jakub, Brett Kobza, Johathan Luna, Kyle Napier, Andrew Schmid, Peter Sisco, Jaelyn Stara, Terrence Wachal, Jude Yindrick, Addison Zook; Freshmen - Jayden Bollig, Jeremy Drozda, Marcus Eickmeier, Paige Hoelscher, Curtis Humlicek, Shae Junck, Simon Kelly, Gretchen Kozisek, Olivia Perske, Gabriel Schmid, Hunter Stutzman, Caleb Thege, Matthew Vrbka.

AMS Scholastic Achievement Awards

The following Aquinas Middle School students received a Scholastic Achievement Award for the fourth quarter of the 2018-19 academic year. The award is given to any middle school student who has maintained at least a 93 percent average or has improved his grade point average (GPA) from last quarter: Eighth grade - Aletha Breiner, Meghan Burwell, Lacie Hartman, Allisen Jelinek, Zander Kavan, Natalie Kovar, Krae Lavicky, A.J. Oltmer, Jocelyn Stara, Maggie Svec, Toni Wachal, Rachel Wacker, Claire Wisnieski, and Mara Yindrick. Improving: Carter Meysenburg and Veronica Reimers; Seventh grade - Dylan Andel, Rebecca Andel, Jordyn Bohuslavsky, Josiah Brezina, Gianna Frasher, Tate Hain, Ryan Hein, Jakob Kavan, Wesley Miller, Jacob Moravec, Spencer Nickolite, Emma Prochaska, Robert Pytlik, Bianca Romshek, Cecilia Sisco, Caroline Slama, Jack Timoney, and Clayton Zavodny. Improving: Lydon DeWispelare, Justine Fountain, Mason Lowe, and Riley Yindrick; Sixth grade - Kurtis Baer, Isabella Comte, Isaiah Coufal, Flora Dalton, Keltie Hein, Calle Hilderbrand, Jacksen Jelinek, Garett Novacek, Avery Oltmer, Kaleb Palik, Ally Prochaska, Lizzie Roh, Molly Ruiz, Bryant Stouffer and Traeton Vandenberg. Improving: Alan Antholz, Kelby Coufal, Ava Daro, Caleb DeWispelare, Sydney Hartman, Bradan Junck, Trenton Mefford, Kailer Pohl, Sara Schmid, Jakson Smaus, Makenna Steager, Garrett White, and Finley Zook.

 

Get News Alerts delivered directly to you.

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments